Zwykle biznes przynosi zyski dopiero po dłuższym czasie liczonym w miesiącach lub nawet latach. W początkowym okresie trzeba zaś liczyć się z wydatkami i inwestycjami, które mogą wymagać sporej ilości środków finansowych. Dlatego też wielu początkujących przedsiębiorców rozważa zaciągnięcie pożyczek. Czy jednak na pewno jest to dobry pomysł?
Czy banki oferują kredyty na rozpoczęcie biznesu?
Banki chętnie udzielają kredytów przedsiębiorców i to na duże kwoty. Koszty takich pożyczek zwykle są też relatywnie niskie. Trzeba jednak mieć świadomość, że wymagania w bankach bywają bardzo wygórowane. Po pierwsze banki mało przychylnie patrzą na małe firmy i początkujących przedsiębiorców, ponieważ postrzegają ich jako ryzykownych klientów.
Pracownicy banku mogą także dokładnie prześwietlić przedsiębiorcę i jego pomysł na biznes np. biznesplan. Szczegółowej kontroli podlega też historia kredytowa, a w szczególności katalogi dłużników, takie jak BIG i BIK. Jeśli bank wykryje tam choć jedną negatywną informację o danym kliencie, to szansę na akceptację wniosku kredytowego znacznie maleją.
Załatwienie kredytu bankowego na firmę bywa też bardzo pracochłonne. Lista formalności do spełnienia jest tu długa. Ponadto często trzeba sporo poczekać na finalną decyzję kredytową i na przelew środków, o ile kredyt zostanie przyznany.
Czy pożyczka pozabankowa na firmę ma sens?
O ile w banku otrzymanie kredytu bywa trudne albo nawet niemożliwe, o tyle niemal każdy przedsiębiorca ma szansę na uzyskanie pożyczki pozabankowej. Wymagania instytucji pożyczkowych zwykle są łatwe do spełnienia. Pożyczkę można otrzymać nawet przy kiepskiej historii w katalogach dłużników, czy nie najwyższej zdolności kredytowej. Dla firm pozabankowych znaczenia nie ma też wielkość ani staż rynkowy przedsiębiorstwa.
Pożyczki pozabankowe są również szybkie, proste i komfortowe. Większość albo nawet wszystkie formalności załatwia się we wniosku internetowym. Co więcej, decyzję pożyczkową można otrzymać jeszcze tego samego dnia, podobnie jak przelew środków na konto bankowe.
W przypadku pożyczek od instytucji pozabankowych należy jednak być bardzo ostrożnym. Trzeba mieć świadomość, że RRSO, czyli całkowite koszty pożyczki w tym przypadku bywają wysokie. Zwykle też w firmach pożyczkowych można pożyczyć mniej niż w banku.
Czy pożyczki dla firm są zabezpieczane?
Banki i instytucje pożyczkowe mogą, lecz nie muszą żądać okazania zabezpieczenia pożyczki. Sporo zależy tu od kwoty, jaką chce się uzyskać. Przy niewielkich pożyczkach wynoszących np. kilka tysięcy złotych na ogół obędzie się bez żadnych zabezpieczeń.
Jeśli jednak przedsiębiorca aplikuje o wyższe kwoty liczone w dziesiątkach, czy też setkach tysięcy złotych to niemal na pewno konieczne będzie przedstawienie zabezpieczenia. Zwykle są nimi ruchomości lub nieruchomości, takie jak samochody, czy mienie przedsiębiorcy.