Pomysł biznesowy na obszarach wiejskich

Wbrew pozorom biznes z sukcesem można prowadzić nie tylko w mieście. Interes na wsi to często mniejsza konkurencja, a przy tym większa szansa na uzyskanie dotacji z UE, szczególnie jeśli będzie działać się w sposób proekologiczny. Jakie więc pomysły biznesowe mogą sprawdzić się na terenach wiejskich?

Jaka jest specyfika biznesu na wsi?

Biznes prowadzony na terenach wiejskich zwykle prowadzony jest w nieco wolniejszym tempie niż ten w mieście. Mała konkurencja i zwykle konieczność zainwestowania mniejszego kapitału to największe zalety takiego interesu. Paradoksalnie plusem biznesu na wsi jest też wyższa niż w mieście stopa bezrobocia. Łatwiej jest tam namówić kogoś do podjęcia pracy w danym biznesie, tym bardziej, że zwykle wszyscy mieszkańcy wsi bardzo dobrze się znają.

Jednocześnie na terenach wiejskich trzeba liczyć się ze sporymi ograniczeniami. Mało rozwinięta infrastruktura, brak w okolicy specjalistów o określonych umiejętnościach, czy niewielka grupa potencjalnych klientów w pobliżu to największe z nich.

Jakie trendy panują w biznesie na wsi?

Podstawowym pomysłem na biznes na wsi od zawsze jest prowadzenie działalności rolniczej. Obecnie nadal może to być opłacalne, tym bardziej że można liczyć na szerokie formy wsparcia. Unia Europejska przeznacza przecież ogromne dotacje dla rolników. Chcąc uzyskiwać naprawdę wysokie dochody z działalności rolniczej, trzeba też liczyć się z ogromnymi wydatkami. Konieczność kupna pól do upraw o odpowiedniej wielkości, czy narzędzi oraz pojazdów to często wydatek liczony w setkach tysięcy złotych.

W ostatnich latach coraz więcej mieszkańców obszarów wiejskich decyduje się rozpocząć własną działalność związaną z szeroko pojętą ekologią. Wymaga to pewnych inwestycji, szczególnie gdy chce się oferować artykuły spożywcze z formalnymi certyfikatami potwierdzającymi ekologiczny sposób wytwarzania. Z drugiej strony popyt na tego typu produktu rośnie coraz szybciej i jest mało prawdopodobne, by ten trend miał się zmienić.

Ostatnimi czasy wzrasta też zainteresowanie agrowczasami wśród Polaków. Coraz więcej mieszkańców obszarów wiejskich decyduje się więc na zmianę swoich gospodarstw rolnych w swoiste ośrodki wczasowe. Biznes tego typu jest dość ryzykowny, lecz z drugiej strony jego prowadzenie może przynieść ogromną satysfakcję. Podobnym pomysłem może być też stworzenie na wsi sali weselnej, szczególnie gdy dana wieś znajduje się niedaleko dużego miasta.

Na wsi sprawdzi się też sporo innych pomysłów biznesowych związanych z usługami. W obliczu braku budowlańców w polskich miastach, założenie firmy budowlanej na wsi może być świetnym pomysłem. W tym przypadku raczej nigdy nie będzie się narzekać na brak zleceń.

Pomysł biznesowy na obszarach wiejskich
Przewiń do góry
zakra